Blog

Relacja z wizyty w Dolanji: 2012

W połowie marca 2012 r. do Dolanji pojechała delegacja zarządu fundacji Nyatri w składzie Ewa Murawska oraz Tomasz Piotrowski. Nasz wyjazd, jak już pisaliśmy, do samego końca stał pod znakiem zapytania z uwagi na konieczność uzyskania specjalnych pozwoleń (PAP) na pobyt na terenie osady uchodźców tybetańskich, jaką jest Dolanji, gdzie mieści się BCH. Obecnie każda osoba przyjeżdzająca do Dolanji i pragnąca się tam zatrzymać musi posiadać takie zezwolenie (o procedurze uzyskania PAP piszemy na stronie Fundacji)

W Delhi dopełnialiśmy formalności odbioru śpiworów. Naszym podstawowym zadaniem była finalizacja zakupu pierwszej partii śpiworów dla dzieci z BCH. Po przyjeździe zakupiliśmy w Delhi 50 śpiworów S0 Ultralight Quechua firmy Decathlon (dla starszych wychowanków) oraz wysłaliśmy je kurierem do Solan, a sami ruszyliśmy w podróż autobusem.

Na przywitanie z wychowankami BCH postanowiliśmy przywieźć jakiśJeden z dwóch sękaczy i widok na dolinę tradycyjny przysmak z Polski – wybraliśmy 2 wielkie, oryginalne podlaskie sękacze (które z trudem i ku uciesze innych podróżujących przetransportowaliśmy samolotami do Indii). Dzieci były bardzo zainteresowane niezwykłym kształtem ciast i zachwycone smakiem. Degustację wzbogaciliśmy opowieścią o historii sękacza i metodach tradycyjnego wypieku wraz z pokazem zdjęć.

W trakcie pobytu przeprowadziliśmy wiele spotkań z kierownictwem BCH, wykonaliśmy dokumentację fotograficzną nowo przybyłych dzieci oraz reagowaliśmy na bieżące potrzeby BCH – zakupiliśmy m.in. 300 kompletów piśmienniczych do szkoły: notatniki, długopisy, ołówki, gumki i temperówki, a także zestawy do badmingtona, skakanki, piłki czy kije i piłki do krykieta.

Tomasz Piotrowski i Komitet Biblioteczny

Tomasz z wielką satysfakcją zapoznał się z relacją Komitetu Bibliotecznego. Do biblioteki dziecięcej Book People zapisali się niemal wszyscy wychowankowie, a wielu z nich stało się częstymi i systematycznymi czytelnikami. W księgozbiorze pojawiły się nowe pozycje – część z nich została przekazana przez samych wychowanków, którzy postanowili podzielić się ze wszystkimi książkami otrzymanymi od swoich Rodziców Serca. Przedstawiciele Komitetu Bibliotecznego poprosili głównie o zakup książek popularno-naukowych i naukowych: encyklopedii, albumów, atlasów oraz słowników np. słowników języka angielskiego Oxford. Takie pozycje są najbardziej potrzebne i wychowankowie najczęściej z nich korzystają.

Grupa Korespondencyjnych Przyjaciół

Z przyjemnością uczestniczyliśmy w kolejnej wymianie korespondencji prowadzonej przez część młodzieży BCH z rówieśnikami z Klubu Europejskiego ze Szkoły Podstawowej z Goliny Wielkiej. Na początku pobytu przekazaliśmy listy z Polski, a pod koniec odebraliśmy prace skierowane do polskich uczniów.

Podczas jednej z niedziel spędzonych w BCH obserwowaliśmy wychowanków w „czasie telewizyjnym” – Telewizyjna niedziela Dziewczątwtedy mogą oni samodzielnie wybierać i oglądać (w osobnych salach dziewczęta i chłopcy) programy z indyjskiej satelity, a jeśli mają nowe, interesujące pozycje na DVD również w tym czasie mogą je zobaczyć. Być może jest to wpływ naszej inicjatywy BCH Cinema zrealizowanej podczas pobytu w styczniu 2011 r.

Dzieciaki z BCH w nowych uniformach

Zmianą, której nie można nie zauważyć przybywając do BCH jest ubranie wszystkich dzieci w „mundurki” BCH. Dziewczęta mają czerwone koszulki polo, chłopcy niebieskie, wszyscy szare spodnie o lekko sportowym kroju. Początkowo obawialiśmy się czy taki „obowiązkowy” strój nie spotka się z niechęcią wychowanków (szczególnie młodzieży), ale zauważyliśmy, że chętnie noszą te stroje, również w dni wolne. Na zimę planowany jest zakup ciepłych bluz typu sweatshirt zapinanych na zamek. W związku z tym zostaliśmy poproszeni przez kierownictwo BCH o przekazanie Rodzicom Serca prośby o przesyłanie zamiast t-shirtów i spodni – przede wszystkim butów oraz bielizny, ciepłej bielizny (na zimę), bluz z długim rękawem, skarpetek, ręczników np. szybkoschnących.

Korzystając z okazji przekazujemy prośbę od koordynatora ds. sponsoringu Phuntsoka Dhargyala o wysyłanie niedużych, starannie zabezpieczonych paczek. Najlepiej sprawdzają się koperty ochronne (waga do 1 kg) nadane jako listy polecone; duże, nieodpowiednio zapakowane pudła wysłane zwykłą pocztą często docierają uszkodzone, niepełne i zdarzają się nadal kradzieże w transporcie. Należy także solidnie pakować zawartość paczek i szczególnie starannie zabezpieczać produkty w płynie np. kosmetyki. Przypominamy też prośbę, by zwracać uwagę, aby kupowana dzieciom odzież była jak najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości – łatwa do prania ręcznego i szybkoschnąca.

Z przyjemnością informujemy też, że na części budynków zostały zainstalowane kolektory solarne. Ciepła woda służy nie tylko do celów sanitarnych, ale również jest wykorzystywana do gotowania, co pozwala zaoszczędzić gaz wykorzystywany w kuchni. Być może jeszcze w tym roku panele zostaną zainstalowane na domach chłopców.

Pandowy Gaj

Podczas ostatnich ferii zimowych 2 grupy starszych wychowanków pomalowały od strony wewnętrznej mur oddzielający BCH od terenu szkoły. Jedna grupa stworzyła niesamowite akwarium pełne kolorowych ryb, a druga gaj bambusowy zamieszkały przez przesympatyczne misie panda.

W ostatni weekend naszego pobytu 23 starszych chłopców wraz z Kelsangiem Dhondupem oraz Phuntsokiem Dhargyalem bawili się na swoim pierwszym w życiu biwaku oraz nocowali pod namiotami poza BCH. Z końcem marca uczniowie 10 klasy zakończyli zdawanie państwowych egzaminów kończących gimnazjum, rozpoczynając jednocześnie swoje najdłuższe, ponad dwumiesięczne wakacje. Spora grupa wyjechała, przeważnie do Nepalu, odwiedzić swoich bliskich.

Na zakończenie pobytu zostaliśmy zaproszeni na kolację przygotowaną przez Kelsanga Dhondupa oraz wychowawcę Lodoe Jugney, na którą składały się specjały kuchni tybetańskiej oraz indyjskie wino. Życzyliśmy sobie wspólnie jak najlepszej współpracy i szybkiego zobaczenia ponownie.

Z pozdrowieniami,

Ewa i Tomek