Aktualności

Obchody Dni Patrona Szkoły w Rząsce k./Krakowa

„Dzieci Himalajów” Relacja z obchodów Dni Patrona Szkoły w Rząsce k. Krakowa, autorstwa jej ucznia, w których udział wzięli stypendyści z BCH – Phutson Wangmo i Phuntsok Dhargyal

W dniach 8 do 12 maja mieliśmy okazję zapoznać się z kulturą Tybetu. Na korytarzu szkolnym zorganizowano wystawę, która dzięki licznym fotografiom pozwoliła nam zaobserwować sposób życia mieszkańców, krajobrazy i religię Tybetu. Zostały również wystawione nasze prace: maski i mandale, które wykonaliśmy na zajęciach plastyki. Nie były to jedyne lekcje poświęcone Tybetowi, na geografii oglądaliśmy filmy, słuchaliśmy wywiadu z Dalajlamą; na języku polskim pisaliśmy list do naszych rówieśników ze szkoły w Punauti w Nepalu.

Kulminacyjnym punktem tego niezwykłego tygodnia były dwa ostatnie dni. W czwartek spotkaliśmy się na dużej sali gimnastycznej, by obejrzeć prezentacje zdjęć z Tybetu i posłuchać o życiu i kulturze Tybetańczyków, mieliśmy możliwość obejrzenia przedmiotów służących modlitwie (młynek modlitewny), jak i ozdób noszonych przez mieszkańców. Młodsze klasy mogły posłuchać opowieści o życiu uczniów w himalajskiej szkole, która w małym stopniu przypomina naszą.

W piątek odwiedzili nas goście z Tybetu Phuntsok i Wangmo, którzy od niedawna mieszkają w Polsce, przygotowując się do zdania międzynarodowej matury. Wspólnie obejrzeliśmy inscenizację poświęconą naszej patronce Wandzie Rutkiewicz, po czym mieliśmy okazję do zadania wielu bezpośrednich pytań. Zaprosiliśmy ich również do wspólnej wędrówki po Krakowie, w czasie której pokazaliśmy im najważniejsze krakowskie zabytki.

Ten tydzień poświęcony Tybetowi znacznie pozwolił nam zrozumieć tą odległą i jakże inną od naszej kulturę, a także przybliżył nam realia życia mieszkańców tego dalekiego kraju.

Kamil Kluczewski uczeń klasy III a
Zespół Szkół w Rząsce Gimnazjum im. Wandy Rutkiewicz