Blog

Co to jest wolontariat?

„Dlaczego się nudzisz, ziewasz, jęczysz, zrzędzisz? Możesz czas swój wolny pożytecznie spędzić!” pod takim hasłem członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego ze Szkoły Podstawowej w Golinie Wielkiej pod patronatem europosłanki Sidonii Jędrzejewskiej i opieką Pani Wandy Szymanowskiej przygotowali 21 marca 2011r. happening promujący Europejski Rok Wolontariatu. Happening bierze udział w konkursie Fundacji Schumana, w którym główną nagrodą jest udział w majowej Paradzie Schumana.

Podczas apelu wyjaśniono terminy: WOLONTARIAT, WOLONTARIUSZ oraz omówiono idee i tradycje działań wolontaryjnych w Europie i w Polsce; przeprowadzono quiz z nagrodami sprawdzający skuteczność odczytu i uwagę najmłodszych uczestników apelu; oraz przedstawiono historię działań SKE na rzecz innych dzieci będących w potrzebie:

  • pomoc dzieciom z Biesłanu
  • ofiarom ataku terrorystycznego na szkołę 1 września 2004 roku,
  • wysłanie artykułów szkolnych, rysunkowych oraz skakanek dzieciom uchodźców czeczeńskich zamieszkałych w ośrodku w Łomży,
  • wspomaganie działalności organizacji pozarządowej SOS Wioski Dziecięce poprzez zakup kartek świątecznych
  • współpracę z fundacją NYATRI działającą na rzecz dzieci tybetańskich.

Dodatkową zachętą do działania była piosenka ułożona przez aktywistów klubu. Niezmiernie miło nam poinformować, że Szkolny Klub Europejski z Goliny Wielkiej otrzymał specjalne wyróżnienie w konkursie Fundacji Schumana na najciekawszy projekt promujący Rok Wolontariatu. Wyróżnione kluby wezmą udział w Paradzie Schumana w Warszawie w dniu 7 maja. Ponadto opisy wszystkich wydarzeń zostaną w najbliższym czasie umieszczone na stronie Fundacji Schumana.

Członkom Klubu i ich opiekunowi – Pani Wandzie Szymanowskiej serdecznie gratulujemy!