Blog

Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki

„Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” …

… to książka niezwykła – czarodziejska i wielowymiarowa podróż w przeszłość i zarazem – w głąb własnej duszy. Peter Sís, światowej sławy pisarz, ilustrator i grafik, zabierze nas do Tybetu takiego, jakiego już nie ma – opisanego w listach sprzed wielu lat, ukrytego w sercach dwóch bohaterów książki i jednocześnie zamkniętego w tytułowej, czerwonej skrzynce.

W latach 50-tych XX wieku ojciec Petera, filmowiec, pojechał do Azji, by uczyć chińskich studentów, jak kręcić filmy. Podróż nie miała trwać długo. Synkowi, pozostającemu w Europie, obiecał, że wróci na Boże Narodzenie. Nie wrócił. Podczas filmowania budowy autostrady do Lhasy (tej samej, którą później wkroczyła do Tybetu armia chińska), zdarzył się wypadek. Droga powrotna została odcięta. Ojciec Petera, wraz z asystentem, byli zmuszeni wyruszyć w Himalaje. Przez długie miesiące błądzili po kraju zamieszkanym przez „barbarzyńców i zbójców” – jak nazywały Tybetańczyków władze chińskie. Okazało się jednak, że rzekomi rozbójnicy z niespotykaną życzliwością zaopiekowali się wędrowcami, nie pozwalając im zginąć w górach. Ojciec prowadził dziennik i pisał listy do syna, a od czasu do czasu sam odbierał przesyłkę z Europy – przyniesioną przez posłańca w czerwonym, obwieszonym dzwoneczkami, ubraniu.

W tej magicznej krainie zacierają się granice między rzeczywistością, snem, halucynacją, baśnią i mitem. Wraz z bohaterami odwiedzamy wioskę olbrzymów, którzy opiekują się chorymi, lecząc ich miodem i ziołami. Oglądamy przedziwne i niepokojące jezioro z tajemniczymi rybami o ludzkich twarzach. Wreszcie wkraczamy do Pałacu Potala, w którego komnatach kryje się wiedza o przeszłości i przyszłości całego świata.

Ta książka przemawia do czytelnika nie tylko słowami. Ilustracje to przepiękne, inspirowane sztuką tybetańską grafiki, pełne niezwykłych barw, tajemniczych postaci, zarówno realnych, jak i wyobrażonych. To sen na jawie, w którym ojcowskie notatki, dziecięce rysunki, mandale i krajobrazy splatają się w jeszcze jedną czarodziejską baśń, namalowaną obrazami.

„Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki” to także opowieść o tęsknocie. O rozpaczliwej tęsknocie opuszczonego, ciężko chorego dziecka, które czeka na ojca. Jego bezgłośne wołanie potrafi pokonać Himalaje i sprawić, że po wielu miesiącach tata wróci. Puste miejsce na rysunkach przedstawiających rodzinę, znów się wypełni. Pewnego dnia ojciec i syn opowiedzą sobie wzajemnie swoje historie – tę o wędrówce przez magiczny Tybet i tę o czekaniu. Obaj odbyli wyprawę. Jeden w rzeczywistości, drugi – w wyobraźni. Dzięki książce Petera Sísa, my też możemy w taką podróż wyruszyć. Warto uczynić pierwszy krok na drodze do poznania własnego serca. Być może u jej kresu, może po drugiej stronie Himalajów, także i na nas czeka opuszczone dziecko?

Natalia Bieniaszewska