FAQ

Poniżej odpowiadamy na pytania, które w różnych sytuacjach, rozmowach zostały nam zadane. Jeśli macie dodatkowe pytania/wątpliwości, na które nie znajdujecie odpowiedzi na naszej stronie – prosimy wszystkie sugestie przesyłać na adres fundacja@nyatri.org

1. Kim są osoby prowadzące fundację?

Członkowie rady i zarządu fundacji są wolontariuszami. Na co dzień są naukowcami, lekarzami, nauczycielami, przedsiębiorcami, pracownikami korporacji, zwykłymi ludźmi, którzy przejęli się losem oraz warunkami bytowymi wychowanków BCH i postanowili zintegrować swoją pomoc, by była ona bardziej efektywna. Korzystają z prywatnego sprzętu, umiejętności i kontaktów. Pracę na rzecz  fundacji wykonują w czasie wolnym od obowiązków zawodowych i domowych. Podróż do Dolanji często wiąże się z wykorzystaniem przysługujących im urlopów. Każdy z nich jest (lub był) Rodzicem Serca i osobiście sponsoruje dzieci z BCH. Krótkie biogramy oraz zdjęcia członków rady, zarządu i współpracowników znajdują się w zakładce Zespół.

2. Gdzie można poczytać o sierocińcu w Dolanji po angielsku?

Krótka prezentacja Nyatri i Bon Children’s Home znajduje się w pliku English Presentation, który można pobrać w zakładce „Do pobrania”.

3. Kto może zostać Rodzicem Serca dziecka z BCH?

Rodzicami Serca mogą zostać osoby samotne, małżeństwa, rodziny lub grupy przyjaciół. W przypadku, gdy osoba pragnąca zostać Rodzicem Serca jest pełnoletnia, ale nie posiada stałych dochodów (np. jest niepracującym studentem) może zaopiekować się dzieckiem w ramach Adopcji Serca wspólnie z inną osobą, która takie dochody posiada (np. z kimś z rodziny, kto pracuje, jest emerytem lub rencistą).

Jeżeli chcą Państwo adoptować dziecko wspólnie z inną osobą (lub grupą osób), prosimy wybrać spośród siebie reprezentanta (uwaga: musi to być osoba pełnoletnia), który będzie się kontaktował z fundacją w Państwa imieniu.

4. Czy klasa szkolna może adoptować dziecko w ramach programu Adopcja Serca?

Dzieci z BCH objęte programem Adopcja Serca są sponsorowane przez cały okres ich nauki. Może to trwać kilka lub nawet kilkanaście lat. Ze względu na fakt, że klasy szkolne kończą naukę i rozpadają się po kilku latach, Adopcja Serca w tym przypadku jest niemożliwa. Natomiast zapraszamy klasy do wspierania studentów. Klasa z polskiej szkoły może np. ufundować stypendium dla szczególnie uzdolnionych uczniów z BCH lub wziąć udział w jednorazowych akcjach zakupu książek czy pomocy naukowych. Jeżeli uczniowie klasy są niepełnoletni, prosimy o wybranie pełnoletniego reprezentanta klasy (może to być np. nauczyciel lub rodzic jednego z uczniów), który będzie się kontaktował z fundacją w imieniu klasy.

5. W jakiej walucie należy dokonywać wpłat na konto fundacji?

Wpłat na konto fundacji należy dokonywać w złotówkach:

Numer konta złotówkowego:

57 1020 1068 0000 1502 0083 5330

PKO BP SA Oddział 12 w Poznaniu

6. Kiedy otrzymam potwierdzenia wpłat na konto fundacji i przelewów do BCH?

Dowód wpłaty na konto fundacji darczyńca otrzymuje w banku (potwierdzenie przelewu) lub na poczcie (dowód wpłaty) przy dokonywaniu wpłaty. Informacje o dokonywanych przelewach przez fundację na konto BCH (dwa razy w roku: nie później niż do końca kwietnia i do końca października danego roku) zamieszczone są w zakładce Rozliczenia finansowe.

Rodzice Serca otrzymują rozliczenia wpłat pocztą internetową (na adres podany w formularzu adopcyjnym) po dokonanym przelewie za II półrocze roku poprzedniego (nie później niż do końca maja danego roku).

7. Czy można dokonać odpisu 1% podatku na rzecz fundacji Nyatri?

Tak. Fundacja Nyatri od 2010r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Informację o przekazywaniu 1% na rzecz Nyatri (oraz wielkości zebranych środków za rok ubiegły) znajdziecie Państwo w zakładce 1% podatku.

8. Czy dzieci mają także opiekunów z innych krajów?

Tak, niektóre dzieci mają także opiekunów z innych krajów, gdzie działają fundacje podobne do naszej. Są to: Austria, Szwajcaria, Francja i Stany Zjednoczone. Jest też kilku sponsorów z Czech, Izraela i Niemiec – w sumie około 50 mieszkańców BCH ma sponsorów z innych krajów niż Polska. Fundacja Nyatri zrzesza jednak najwięcej Rodziców Serca, co oznacza, że większość dzieci ma polskich opiekunów. Fundacja nie otrzymuje informacji o tym, które z dzieci mają, poza polskimi, także sponsorów z innych krajów. Ponieważ jednak wszystkie pieniądze trafiają do jednej kasy, na wydatki całego sierocińca, to im więcej jest darczyńców, tym lepiej dla dzieci, gdyż mogą żyć w lepszych warunkach i na poziomie wyższym, niż minimum socjalne.
Fundacja Nyatri zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci nie są niczyją własnością i nie można rościć sobie prawa do bycia jedynymi Rodzicami Serca. Tym, co jednak odróżnia naszą fundację od innych jest fakt, że kładziemy nacisk na to, by Rodzice Serca utrzymywali także osobisty kontakt z dziećmi. Dzieci potrzebują takiego psychologiczno-rodzinnego wsparcia. Na ogół sponsorzy z innych krajów nie kontaktują się osobiście z dziećmi. Dlatego zachęcamy polskich Rodziców Serca do wysyłania listów, paczek (jeśli jest to możliwe), a nawet odwiedzania swoich podopiecznych w Dolanji. Nyatri na stronie internetowej www.nyatri.org zamieszcza listę dzieci sponsorowanych przez Polaków. Można tam sprawdzić, jak liczna jest polska Rodzina Dzieci z Bon Children’s Home. Ponadto Nyatri nie wyklucza przypadków, że poza Rodzicami Serca z dziećmi mogą korespondować inne osoby, o których fundacja nie wie i nie ma wpływu na kontakty „poza fundacyjne”.

9. W jaki sposób można uzyskać informacje o rozmiarze odzieży i obuwia, jakie nosi dziecko?

W chwili obecnej najprostszym i najszybszym sposobem jest poproszenie dziecka w liście o to, by (z ewentualną pomocą koleżanki lub kolegi) zmierzyło się i  przesłało nam te informacje. Innym rozwiązaniem jest skierowanie prośby o sfotografowanie i zmierzenie podopiecznego do koordynatora ds. Adopcji Serca ze strony BCH – Phuntsoka Dhargyala: bch_sponsors@yahoo.com

10. Czy można utrzymywać osobisty kontakt z dzieckiem?

Zawsze zachęcamy Rodziców Serca, by pisali listy do swoich dzieci, przesyłali zdjęcia – najlepiej całej rodziny – a jeśli w rodzinie są dzieci, aby też pisały czy rysowały. Dzieci uczą się angielskiego i piszą do Rodziców Serca w tym języku. Jeśli dziecko jest jeszcze małe i nie zna dobrze angielskiego, starsi koledzy lub koleżanki pomagają mu w tłumaczeniu listów od opiekunów z Polski i pisaniu odpowiedzi.

Dzieci można odwiedzać. Jeśli ktoś planuje wyjazd do Indii, to zachęcamy do odwiedzin Dolanji. W Dolanji znajduje się Menri guest house (koszt pobytu: między 600 a 800 IRS za noc z wyżywieniem, w zależności od rodzaju pokoju). Prosimy jednak zwrócić szczególną uwagę na obostrzenia wprowadzone na terenach zakwalifikowanych jako „protected area”, do których należy także Dolanji. Osobom, które zechcą pojechać do Dolanji, zalecamy zapoznanie się z informacją na temat pozwolenia na przebywanie na terytorium dla uchodźców tybetańskich w zakładce PAP.

11. Jak zrobić rezerwację noclegów w guest house w Dolanji?

Osoby, które udają się do Dolanji, powinny napisać e-mail na adres: bch_sponsors@yahoo.com

O rezerwacji szczególnie należy pamiętać, jeśli ktoś planuje podróż w okresie Losaru. Losar jest świętem ruchomym i w różnych latach wypada w różnych terminach – w lutym lub w marcu. Zazwyczaj wtedy w Dolanji brakuje wolnych miejsc.

12. Kiedy najlepiej odwiedzić Bon Children’s Home i jak tam dojechać?

Najlepszą porą roku jest zimowa, tzn. od końca września do początku maja. Wtedy nie jest jeszcze bardzo gorąco. Dolanji leży w południowo-wschodniej części stanu Himachal Pradesh, w Górach Shivalik, które są przedgórzem Himalajów, na wysokości około 1000m n.p.m. Latem panują tam duże upały i zdarzają się monsuny. Jesień i wiosna są zatem najlepszymi porami roku na odwiedziny. Bardzo zimno jest w grudniu i styczniu: o ile w dzień, w słońcu, jest ciepło, o tyle w cieniu i po zmierzchu temperatura gwałtownie spada i odczuwa się przejmujący chłód. Mimo to, miesiące te są zdecydowanie lepsze do odwiedzin niż lato. Większość osób przyjeżdża w połowie lutego i zostaje niemal do końca marca, by uczestniczyć w obchodach tybetańskiego Nowego Roku (Losar) oraz szeregu świąt i wydarzeń kulturalnych po nim następujących. Jedyny guest house znajdujący się w wiosce jest wtedy zazwyczaj zapełniony, ale warto wcześniej zarezerwować sobie miejsce i właśnie wtedy odwiedzić Dolanji. Dzieci mają szkolne wakacje od okresu Świąt Bożego Narodzenia do około 10 lutego, a potem jeszcze przez tydzień-dwa, w czasie świąt Losaru. Rodzice Serca mogą w tym okresie więcej czasu spędzić ze swoimi podopiecznymi, a wolontariusze – poprowadzić dla dzieci zaplanowane zajęcia.

Z Delhi do Dolanji stosunkowo łatwo dojechać. Trasa zajmuje od 8 do 10 godzin.

  • Z dworca kolejowego New Railway Station można dojechać pociągiem do Kalki (na północ od Delhi). Tam należy wsiąść do pociągu wąskotorowego (na tym samym peronie), który jedzie do Shimli (stolicy stanu Himachal Pradesh). Jest to pozostałość po Brytyjczykach, którzy zbudowali tę górską kolejkę, by móc w czasie największych upałów uciekać do górskiego kurortu, jakim do dzisiaj jest Shimla. Wysiada się w połowie drogi, w Solan. Z miasteczka należy podjechać taksówką (ok. 400 IRS) lub motorikszą (250-300 IRS) do Dolanji (około 17 km). Należy poprosić kierowcę o zawiezienie prawie na koniec drogi do guest house (nie wysiadać przy sklepie, zaraz za bramą wjazdową do wioski). Z Solan do Dolanji można także dojechać autobusem (cena biletu 12–15 IRS).
  • Z Delhi można także pojechać bez przesiadek prosto do Solan autobusem z dworca w północnej części Delhi, niedaleko tybetańskiej dzielnicy Majnu Ka Tila. Wszystkie autobusy do Shimli jadą przez Solan. Zwykłe autobusy odchodzą co 15-30 minut, jadą około 7-8 godzin, ale są bardzo niewygodne, za to tanie (około 150 IRS). Polecamy Lux-Bus Volvo. Kursuje raz dziennie i jedzie 9 godzin (standard naszych autokarów dalekobieżnych: z klimatyzacją, lotniczymi fotelami, wodą mineralną i video). Kosztuje ok. 850 IRS i należy wcześniej zrobić rezerwację i kupić bilet. Z miasteczka należy podjechać taksówką (ok. 400 IRS) lub motorową rikszą (250-300 IRS) do Dolanji (około 17 km). Należy poprosić kierowcę o zawiezienie prawie na koniec drogi do guest house (nie wysiadać przy sklepie, zaraz za bramą wjazdową do wioski). Z Solan do Dolanji można także dojechać autobusem (cena biletu 12–15 IRS).

13. Czy można zapraszać dzieci na wakacje do Polski?

Ze względu na międzynarodowe przepisy ograniczające ryzyko handlu dziećmi, zapraszanie niepełnoletnich dzieci z BCH do Polski jest niemożliwe. Osoby pełnoletnie (np. studentów) można zaprosić, ale należy pamiętać o konieczności pokrycia kosztów przelotu w obie strony oraz pobytu gościa w naszym kraju. Należy także wziąć pod uwagę różnice kulturowe. Tybetańczycy nie zawsze czują się dobrze w Polsce.

Osoby zainteresowane zaproszeniem do Polski starszych podopiecznych BCH prosimy o kontakt z fundacją – postaramy się wówczas podać Państwu więcej szczegółów dotyczących formalności związanych z takimi wizytami.

14. Po której klasie dzieci przechodzą ze szkoły podstawowej do średniej?

W Indiach wykształcenie średnie obejmuje klasy od 9 do 12. Obecnie indyjska szkoła państwowa w Dolanji zapewnia dzieciom edukację do 12 klasy włącznie, klasy od 1 – 10 to odpowiednik naszej podstawówki i gimnazjum. Klasy 11 i 12 to odpowiednik naszego liceum, nazywają się tam Senior Secondary School albo Junior college.

Szkoły podlegają kuratoriom/radom ogólnokrajowym takim jak Central Board of Secondary Education (CBSE) or Indian Certificate of Secondary Education (ICSE) albo kuratoriom stanowym. Klasę 12 albo „plus 12” kończą uczniowie w wieku 17–18 lat. Aby dostać się na wyższe uczelnie, muszą wziąć udział w ogólnokrajowych egzaminach i dostają się na podstawie wyników. Bardziej oblegane wydziały, takie jak medycyna, inżynieria i prawo organizują dodatkowo własne egzaminy. Należą one do najtrudniejszych na świecie, a konkurencja jest ogromna – po kilkaset osób na miejsce. Więcej informacji w zakładce System nauczania.

15. English presentation

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Change Their World. Change Yours. This changes everything.

BCH Nr 657
Prabin Tamang urodził się 28.11.2009 r., jako syn Nabina Tamanga i Urmili Tamang w małej wiosce Chautara w Katmandu...
Adoptuj
BCH Nr 656
Prajina Tamang urodziła się 29 listopada 2013 r., jako córka Nabina Tamanga i Urmili Tamang w małej wiosce Chautara...
Adoptuj
BCH Nr 655
Lobsang Chotton urodziła się 12 lutego 2013 r. , jako córka Chandang Dorjee i Koncho Wangmo w małej wiosce...
Adoptuj
BCH Nr 654
Lobsang Tsomo urodziła się 04.08.2009 r., jako córka Late Tenzina i Jowy Wangmu w małej wiosce Shocktsen, dzielnica Tawang...
Adoptuj
BCH Nr 653
Rinchin Drema urodziła się 17 września 2012 r., jako Tenzina Thektso i Kesang Yuton w małej Schocktse, dzielnica Tawang...
Adoptuj
BCH Nr 652
Jowa Lhakey urodziła się 15 stycznia 2011 r., jako córka Pemy Thinleya i Kesang Buti w małej wiosce Shocktsen,...
Adoptuj
BCH Nr 651
Yangchen Lhamo urodziła się 05.06.2010 r., jako córka Jamby i Jowy Tsetan w małej wiosce Shocktsen, dzielnica Tawang w...
Adoptuj
BCH Nr 650
Lama Tsomu urodziła się 15 kwietnia 2008 r., jako córka Tsewanga Norbu i Lamy Jangmu, w małej wiosce Shocktsen,...
Adoptuj
BCH Nr 649
Sonam Chokyi urodziła się 08.07.2012, córka Tenzina Gyaltsena Lithanga i Jampy Wangmo, w małej wiosce Tezu, w stanie Arunachal...
Adoptuj
BCH Nr 648
Tenzin Thai urodził się 17 stycznia 2007 r. jako syn Lobsanga Wangchuka i Youngdrung Tsomo w Dolanji. Jest drugim...
Adoptuj
BCH Nr 645
Tsering Wangmo Lama urodziła się 03.10.2011 jako córka Pemy Sherap Lamy i Tsering Mingdek Lamy w małej wiosce Kimri,...
Adoptuj
BCH Nr 644
Pema Tsedup Lama urodził się 05.08.2011 jako syn Tsewang Ngodup Lamy i Sonam Mingjom Lamy w małej wiosce Kimri,...
Adoptuj
BCH Nr 643
Sonam Choephel Lama urodził się 11 października 2012 r. jako syn Angdaka Lamy i Tsering Dolma Lamy w małej...
Adoptuj
BCH Nr 642
Tsering Palzom Lama urodziła się 10 września 2012 r. jako córka Phurby Lamy i Kunsang Lhamo Lamy w małej...
Adoptuj
BCH Nr 638
Sange Gomby urodził się 20 czerwca 2010 r. w małej wiosce Kelengteng, w stanie Arunachal Pradesh, położonej w północno-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 637
Pema Dargey urodził się 10 stycznia 2010 r. w małej wiosce Khobleteng, w stanie Arunachal Pradesh, położonej w północo-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 636
Sangpa Tashi urodził się 18 marca 2009 r. w małej wiosce Kelengteng, w stanie Arunachal Pradesh, położonej w północno-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 634
Rinchin Khandu urodził się 17 marca 2010 r. w małej wiosce Khobleteng, w stanie Arunachal Pradesh, w północno wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 631
Tenzin Gyatso urodził się 12 lipca 2012 r. w małej wiosce Bomdila w stanie Arunachal Pradesh położonej w północno-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 630
Rinchin Tsewang urodziła się 18 lutego 2012 r. w małej wiosce Kelengten w stanie Arunachal Pradesh, w północno-wschodniej części...
Adoptuj
BCH Nr 628
Sonam Chokyi Bhote urodziła się 31 października 2000 r. w małej wiosce Tarap położonej w Nepalu, w Himalajach. Jest...
Adoptuj
BCH Nr 625
Urodziła się 20 maja 2004 r. jako córka Ngawang Chospel i Stanzin Chozom w małej wiosce Zanskar, położonej w...
Adoptuj
BCH Nr 620
Urodziła się 11.08.2008 r. jako córka Takly Gurung i Tashi Choezom w Dolanji. Jest najmłodszym dzieckiem swoich rodziców. Ma...
Adoptuj
BCH Nr 619
Urodził się 11.07.2007 r. jako syn Chheringa i Dolmy Lama w małej miejscowości o nzawie 15 Mil, która znajduje...
Adoptuj
BCH Nr 615
Urodził się 07.03.2008 r. jako syn Jimba Shunmo i Sonam Wangmu w małej miejscowości Shocktsen, która znajduje się w...
Adoptuj
BCH Nr 611
Urodził się 19.11.2011r.jako syn Kesanga i Tenzin Wangmu w małej miejscowości Kholeteng, która znajduje się w północno-wschodniej części Indii....
Adoptuj
BCH Nr 608
Urodził się 26.11.2007 r.jako syn Ato Dorjee Sangmo i Domchi w małej miejscowości Kelengkeng, która znajduje się w północno-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 548
Urodził się 03 stycznia 2007 r. jako syn Pemy Gyatso i Dawy Drekar w małej wiosce Muchut Tawang, położonej...
Adoptuj
BCH Nr 526
Urodziła się 08 czerwca 2002 r. jako córka Sonam Dargye i Tsering Drekar w małe wiosce Muchut Tawang, która...
Adoptuj
BCH Nr 486
Urodziła się 12 lutego 2003 r. jako córka Phurby Tenzin i Namichang Sangmo w małej wiosce Tsarka położonej w...
Adoptuj
BCH Nr 494
Urodziła się 15 czerwca 2001 r. jako córka Man Sings i Mali Pura w małej wiosce Dolpo położonej w...
Adoptuj
BCH Nr 326
Urodzona 03 marca 1995 r. jako córka Rinzina i Sonam Chokyi w małej wiosce Tsarka (Dolpa), która znajduje się...
Adoptuj
BCH Nr 446
Urodzony 15 grudnia 1998 r. W maju 2015 r. ukończył X klasę z pozytywnym wynikiem egzaminu końcowego i w...
Adoptuj
BCH Nr 261
Urodziła się 15 marca 1997 r. jako córka Gyalpo Lamy i Gangzom Lamy w wiosce zwanej Humla, któa znajduje...
Adoptuj
BCH Nr 360
Urodziła się 13 lutego 1997 r. jako córka Tashi Chomphela i Nyimy Lhamo w małej wiosce Deva, która znajduje...
Adoptuj
BCH Nr 385
Urodzona 12 lutego 1999 r. W maju 2018 r. pomyślnie zdała egzaminy kończące 12 klasę i od lipca rozpoczęła...
Adoptuj
BCH Nr 419
Urodziła się 06 stycznia 2000 r. jako córka Youngdrung Woser i Karmy Dolma w małej wiosce Tsarka położonej w...
Adoptuj
BCH Nr 598
Urodziła się 15 września 2006 r. w małej wiosce Vijer (Himalaje) jako córka Tashi Gyaltsena Lamy i Tsering Lhamo...
Adoptuj
BCH Nr 597
Urodził się 25 lutego 2007 r. jako syn Tseringa i Dolmy w małej wiosce Lahaul Spiti (Himalaje). Ma dwie...
Adoptuj
BCH Nr 596
Urodziła się 23 lutego 2009 r. w małej wiosce Lahaul Spiti (Himalaje) jako córka Tempy Tseringa i Dolmy. Ma...
Adoptuj
BCH Nr 591
Urodziła się 11 grudnia 2002 r. jako córka Pandena Yangki w małej wiosce Muchut, która mieści się w północno-wschodniej...
Adoptuj
BCH Nr 583
Urodziła się 05 czerwca 2004 r. w małej wiosce Bomdila, która znajduje się w północno-wschodniej części Indii. Jest córką...
Adoptuj
BCH Nr 582
Urodziła się 15 stycznia 2009 r. w małej wiosce Tarap (Nepal) jako córka Tashi Phuntsoka Lamy i Premy. Jest...
Adoptuj
BCH Nr 490
Urodziła się 29 listopada 2002 roku w Katmandu (Nepal). Jest córką Phuntsoka i Sopy. Jest jedynym dzieckiem swoich rodziców....
Adoptuj
BCH Nr 250
Urodził się 14 czerwca 1992 r. jako syn Dakpy i Passang Lhamo w małej wiosce Tey, która znajduje się...
Adoptuj
BCH Nr 240
Urodziła się 26 września 1993 r. jako córka Tsering i Lhakpa Wangmo w małej wiosce Zong, która znajduje się...
Adoptuj
BCH Nr 189
Urodziła się 26 lipca 1990 r. jako córka Tsering Nima i Tashi w małej wiosce zwanej Tsarang, która znajduje...
Adoptuj
BCH Nr 329
Urodziła się 30 czerwca 1996 r. w wiosce Tarakt, która znajduje się we wschodniej części regionu nepalskich Himalajów. Jest...
Adoptuj
BCH Nr 546
Jest synem Tseringa Dhedena i Tsewang Lhamu. Urodził się 1 lipca 2003 r. w małej wiosce Bomdila, leżącej w...
Adoptuj
BCH Nr 485
Urodziła się 2 lutego 2001 r. Jest córką Kunchoka Samdupa i Late Tsewang Sherap. Ma starszego brata i siostrę...
Adoptuj